Serwery VPS i dedykowane – po co i dla kogo?

Serwery VPS

Serwery dedykowane

Serwer dedykowany najlepiej sprawdzi się w przypadku firm i przedsiębiorstw, generujących duże obroty i potrzebujących specyficznych dostosowań. Podstawą ich funkcjonowania jest Internet oraz profesjonalna strona www. Czas reakcji serwera musi zostać skrócony do minimum. Jest to najdroższy typ serwera. Charakteryzuje się gigantyczną mocą. Dzięki niemu, użytkownik może samodzielnie zarządzać swoim serwerem i instalować potrzebne oprogramowanie. Niewątpliwą zaletą jest możliwość dysponowania jednocześnie wielu domen. Wielkim atutem jest również bezpieczeństwo oraz możliwość sprawowania kontroli nad serwerem. Posiada określoną sprzętową specyfikację oraz szereg innych usług. Możemy do nich zaliczyć np..: przyznany transfer, konkretną przepustowość łącza i dokładną liczbę adresów IP. Najlepiej sprawdzi się m.in.: w rozbudowanych sklepach internetowych, serwisach społecznościowych oraz złożonych projektach internetowych.

Serwery VPS

Z kolei VPS kierowany jest do osób, które nie mają wystarczających środków na zakup serwera dedykowanego, a jednocześnie potrzebują większej liczby możliwości. VPS charakteryzuje się gwarantowaną pamięcią, wysoką jakością, opcją samodzielnej konfiguracji swojego serwera, unikalnym adresem IP oraz wydajnością i dużą stabilnością. Ogromną zaletą jest również gwarancja mocy obliczeniowej oraz niezawodności SLA (w najlepszych przedsiębiorstwach minimum 99,5%). Ponadto odpowiednie środowisko umożliwia komfortową elastyczność aplikacji. VPS charakteryzuje się również opcja szybkiego uruchomienia. Najlepiej zastosować go m.in. w: sklepach internetowych, portalach intranetowych i niskobudżetowych projektach.

Użytkownik serwera dedykowanego posiada wyłączność na wykorzystanie sprzętu. Natomiast VPS nie gwarantuje klientowi wyłączności na zastosowanie procesora, dysków oraz pamięci. Ponadto serwer dedykowany gwarantuje większą wydajność. Jednak VPS jest tańsze w posiadaniu. Zarówno serwer dedykowany, jak i VPS umożliwiają dostęp do konta administratora oraz instalowanie własnych bibliotek, narzędzi i niezbędnego oprogramowania. W obu przypadkach zostały zagwarantowane określone parametry sprzętu (pamięć oraz procesor).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.