W ofercie firm hostingowych możemy znaleźć następujące rodzaje serwerów: dedykowany, VPS (Virtual Private Server) oraz wirtualny.
Serwer dedykowany kierowany jest do jednego klienta. Użytkownik dysponuje nieograniczonym dostępem do takiego systemu oraz do jego konfiguracji. Serwer wyróżnia się niezależnością, jest to bowiem maszyna umieszczona w serwerowni. Z kolei serwer VPS charakteryzuje się dowolnością w konfiguracji systemu. Taki typ serwera zostaje wydzielony na fizycznym serwerze. Najlepiej sprawdzi się w przypadku klientów, którzy szukają niestandardowego oprogramowania lub większej wydajności. Jednocześnie jednak nie zamierzają kupować serwera dedykowanego. Natomiast do funkcjonowania pierwszej strony internetowej, bardzo dobrze sprawdzi się serwer wirtualny. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo atrakcyjna i przystępna cena. Zostaje on wydzielony na fizycznym serwerze, a następnie z pozostałymi wirtualnymi serwerami, współdzieli jego zasoby. Dużym atutem takiego serwera jest również łatwy sposób konfiguracji usług. W tym celu stosuje się panel administracyjny.
Wyróżniamy kilka rodzajów hostingów: www, SEO oraz reseller. Najczęściej stosowanym, a jednocześnie najtańszym jest hosting www. Nazywa się go również hostingiem współdzielonym lub serwerem wirtualnym. Użytkownik dysponuje określoną ilością przesyłanych danych oraz konkretną wielkością miejsca na serwerze. Z kolei hosting SEO stosowany jest przede wszystkim przez osoby oraz firmy, które zajmują się skuteczną optymalizacją stron www. Cechą charakterystyczną jest dysponowanie wieloma adresami IP. Przy kupnie takiego hostingu powinniśmy zwrócić uwagę na: Uptim oraz lokalizację serwera. Natomiast hosting reseller wyróżnia się możliwością odsprzedaży części miejsca na dysku serwera innemu klientowi. Kupowany jest zwykle przez twórców stron internetowych. Taki typ hostingu umożliwia sterowanie indywidualnymi kontami klientów. Wyposażony został w specjalny panel zarządzający, który umożliwia taką kontrolę.
Zobacz także: jaki hosting wybrać