Jak zabezpieczyć stronę www – Joomla!

Bezpieczna strona, zwłaszcza jeżeli jest wizytówką firmy i zawiera wrażliwe dane, to podstawa dla każdego przedsiębiorcy i administratora. Ponieważ jedną z najchętniej używanych dziś platform jest Joomla, postanowiliśmy przedstawić kilka zdań na temat tego jak zabezpieczyć stronę www na tej platformie. Bo popularna platforma to częstsze ataki.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o aktualizowaniu aplikacji. Jednym z zadań aktualizacji jest udoskonalanie kodu, jeżeli chodzi o ochronę przed atakami. Dlatego odnawianie dodatków i podstawowego oprogramowania platformy jest tak istotne. Trzeba też pamiętać, żeby przygotować hasło, które będzie spełniało wymogi bezpieczeństwa. W takim haśle powinny być zawarte wielkie i małe litery (najlepiej z wielką literą w środku, nie na początku) i przynajmniej jedna cyfra. Dobrze też, żeby hasło było długie przynajmniej na osiem znaków. Dobrze też jes pomyśleć o programie antywirusowym na komputer, z którego korzystamy, gdyż zdarza się, że wirusy z komputera po przez program FTP przedostają się do plików naszej strony. Również jeżeli dany komputer jest zawirusowany, a z niego logujemy się na stronę to złośliwe oprogramowanie może przechwycić nasze hasła i loginy. Dlatego bezpieczny komputer administratora to również większe bezpieczeństwo dla samej strony. Istnieje też kilka „sztuczek” w ramach ustawień PHP w wersji 7.0,, które pozwolą zmniejszyć zagrożenie. Wystarczy zmienić lokalne ustawienia i dodać linijkę kodu do pliku .htaccess. Boty często atakują popularne CMSy próbując się logować po przez standardowe adresy czyli; stronawww.pl/administrator. Można zmienić adres logowania, który będziesz znał tylko ty, lub zabezpieczyć dodatkowo ten katalog hasłem w panelu administracyjnym hostingu. Jeżeli nasza strona to sklep lub po prostu chcemy zabezpieczyć logowanie warto skorzystać z certyfikatu SSL jak np. darmowy certyfikat Let’s encrypt( sprawdź czy usługodawca taki oferuje).

Jeżeli nie wiesz jak samemu zabezpieczyć Joomla! zleć to firmie lub osobie, która na tym się zna lub skorzystaj z jakiegoś komponentu antywirusowego do Joomla! Jednym z popularniejszych jest RS Firewall. Ma większość funkcji wymienionych wcześniej oraz zaporę i zabezpieczenie przed malware. Wraz z komponentem otrzymamy darmowy support dla jednej domeny. Koszt takiego dodatku to około 160 zł. Są też darmowe dodatki, choć zwykle są to wersje okrojone. Wszystkie te działania mogą nam zaoszczędzić późniejszych problemów i stresu związanego z zhakowaniem naszej witryny www.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.