Nie ulega żadnej wątpliwości, że zainteresowani kupnem serwera dedykowanego, to grupa o dość jasno skonkretyzowanych potrzebach i wymaganiach. Pomińmy, więc formułki i definicje, mające na celu wytłumaczenie odbiorcy, czym owe serwery dedykowane są i do czego służą. Zamiast tego od razu przejdźmy do meritum sprawy i dowiedzmy się, na jakie aspekty zwracać uwagę w trakcie dokonywania wyboru.
Parametry i oferty
Wśród najpopularniejszych ofert na rynku dominuje procesor Intel® Core i7-920 Quad-Core, Intel® Xeon® E3-1245 Quad-Core, AMD Athlon 64 X2 4200+, a także poszczególne modele Intel ® Core oraz Intel® Xeon, aczkolwiek jest ich dużo więcej, zależy z serwerów jakiego kraju chcemy korzystać, bowiem Internet oferuje nam naprawdę szeroką ofertę. Musimy dobrze zastanowić się czego szukamy bowiem mamy ogromny przedział sprzętu od 1 do 32 rdzeni. Również pamięć RAM jest dostosowana do naszych wymagań. Przy procesorach Intel® Core waha się ona od 1 do 32 GB, przy Intel® Xeon natomiast do 4 TB. Pełna dowolność wyboru istnieje również wśród trzeciego analizowanego przez nas parametru – pojemności. Te oscylują w granicach do 2 x 2 TB czy nawet 4 x 3 TB w przypadku modeli Intel® Xeon, aczkolwiek wśród tych możemy szukać modeli z największą możliwą pojemnością, które dochodzi już do 48 TB. Intel® Core do 2 x 3 TB, AMD Athlon natomiast do 2 x 320 GB. Oczywiście znajdziemy również mniejsze o pojemności 2 x 100 GB etc. Możliwości sprzętowe współczesnych serwerów są więc absolutnie wystarczające do zaspokojenia nawet najbardziej wygórowanych wymagań. W tym aspekcie ograniczają nas wyłącznie możliwości finansowe.
Dostawca i pomoc techniczna
Warto przyjrzeć się poszczególnym ofertom z dość dużą dokładnością. Kluczowym aspektem mogą być tu krążące po sieci opinie aktualnych lub dawnych klientów poszczególnych firm. Użytkownicy Internetu chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniami, dzięki czemu z pewnością po niecałym kwadransie buszowania w wirtualnym świecie dowiemy się, którzy z dostawców są uczciwymi i renomowanymi kontrahentami, a którzy zwykłymi robotami nastawionymi wyłącznie na zysk.
Szczególną uwagę zwrócić należy na aspekt wsparcia technicznego. Umowa pomiędzy nami, a firmą to jedno, zaś z jej respektowaniem i postępowaniem według jej założeń może być już różnie. Dzięki opiniom krążącym w Internecie i samym deklaracjom składanym przez usługodawcę, możemy z dość dużą skutecznością przewidzieć, czy w razie problemów technicznych zostaniemy zdani sami na siebie, czy też nasz dostawca bez wymówek i wykrętów przyśle do nas wykwalifikowanych i kompetentnych ludzi celem usunięcia usterki.
Łącze
Użytkownicy serwerów dedykowanych, w zdecydowanej większości używają ich do oferowania usług za pośrednictwem sieci. Jeśli zgromadziliśmy już listę potencjalnych usługodawców, sprawdźmy jakość łącz, które oferują. A warto zweryfikować tą kwestię dogłębnie i szczegółowo, zwłaszcza, jeśli zależy nam na spokojnym śnie. Od łącza zależy bowiem, czy oferowane przez nas usługi dostępne będą nieprzerwanie i stabilnie, czy też poniesiemy straty spowodowane niecierpliwością naszych obecnych lub przyszłych klientów.
System operacyjny
Kolejny kluczowy aspekt, którego nie sposób pominąć i należy poświęcić mu nieco uwagi. Poszczególni dostawcy oferują nam opcje ze swojej oferty, my powinniśmy jednak wybrać serwer z systemem, który nie przysporzy nam trudności w trakcie jego użytkowania. Warto również postawić na serwer pozwalający na instalację dowolnego systemu, który sprosta naszym oczekiwaniom. Wówczas, gdy domyślny system okaże się niezdatny do użytku, bez większego problemu zastąpimy go innym.
Najpowszechniej stosowanym systemem serwerowym jest rzecz jasna Linux, który swoją przewagę nad systemami Windows Server zawdzięcza rzecz jasna darmowej licencji. W zależności od naszych upodobań i preferencji, wybrać możemy kilka interesujących nas opcji. Warto pamiętać, że poza Windows i Linux, istnieją również inne systemy operacyjne przeznaczone dla serwerów dedykowanych.
Usługi poboczne
Zdecydowana większość usługodawców, oferuje nam mniej lub bardziej liczne usługi dodatkowe. O ile część z nich, to zupełnie niepotrzebne, a do tego płatne dodatki, o tyle niektóre mogą okazać się użyteczne i opłacalne. Zazwyczaj dostawcy oferują nam kilka paneli do zarządzania hostingiem, różne wersje systemów operacyjnych, czy usługi mające na celu zapewnić nam ciągłość pracy serwera poprzez całkiem użyteczną opcję zarządzania kryzysowego. Dzięki usługom pobocznym, zaopatrzyć możemy się również w dodatkowy transfer, lub adres IP itd.
Istotnym jest również, by określić czy w przyszłości możliwe jest, że zdarzy nam się z takich opcji korzystać. Dostępność usług dodatkowych i czas ich realizacji zależy, bowiem od wybranego przez nas serwera. Warto poruszyć więc takie kwestie w trakcie pertraktacji z usługodawcą.
Zobacz także: Wybór hostingu